Gmina Węgorzyno położona jest w środkowej części województwa zachodniopomorskiego w powiecie łobeskim. Położenie Gminy w obrębie moreny czołowej ostatniego zlodowacenia decyduje o wyjątkowym bogactwie rzeźby terenu i krajobrazu, różnorodności przyrody, mnogości jezior i rzek. W połączeniu ze znacznym oddaleniem od dużych aglomeracji i brakiem na tym terenie wielkiego przemysłu sprawia, że klimat tej ziemi jest wyjątkowy i specyficzny.

Pokryte lasami pagórki i wzniesienia, ukryte wśród nich jeziora połączone bystro płynącymi strumieniami, stwarzają idylliczny krajobraz, który trudno już dziś znaleźć. Pałace, dworki i parki, folwarki i leśniczówki oraz wiejskie kościółki świadczą o historii, która wycisnęła tu swoje piękno. Podróż do Gminy Węgorzyn to podróż do krainy nieskażonej przyrody. Niezliczone jeziora w okolicy zapraszają wędkarzy, kajakarzy, piechurów. Nieprzepełnione samochodami drogi przeciskające się między jeziorami, łagodnie wspinające się wzgórza zagubione w lasach są wymarzonym miejscem na wędrówki rowerowe dla cyklistów w każdym wieku. Gmina Węgorzyno jest idealnym miejscem dla chcących odpocząć od zgiełku i poznać piękno dzikiej przyrody. Unikalne warunki przyrodnicze, walory krajobrazowe, duże obszary lasów, niewielki stopień uprzemysłowienia Gminy oraz czystość wód i powietrza tworzą dogodne warunki dla rozwoju różnorodnych form turystki. Oprócz walorów krajobrazowo- przyrodniczych atrakcyjność tych ziem podnosi bogactwo kulturowe, a w szczególności zabytki architektury sakralnej, ruiny pałaców parki z pomnikami przyrody oraz grodziska.

Gmina znajduje się na Szlaku Cysterskim, dzięki mieszkającym w Winnikach Cystersom. Można tu odpocząć i poznać lepiej ten bogaty w historię zakon. Gdy ktoś potrzebuje duchowego umocnienia może uczestniczyć w prowadzonych systematycznie rekolekcjach. Doświadczy nie tylko modlitwy monastycznej, ale i dobroczynnego postu o chlebie i wodzie tak bardzo koniecznego dla wielu. Spacer po zabytkowym parku wśród starych drzew tworzących aleję dębowo-bukową uspokaja i ustawia w odpowiednich proporcjach nasze codzienne problemy. Dla bardziej uduchowionych jest Aleja Różańcowa i możliwość nauczenia się czytania ikon w stylu bizantyjskim. Ciekawostkę stanowi poletko z Łzawicą ogrodową lub inaczej Łzy Hioba. Chińczycy uprawiają ją na mąkę, ale tu z naturalnych nasion w kształcie łzy i posiadających w twardej szklistej skorupce dziurkę na wylot, bracia wyrabiają różańce. Przy okazji można się nauczyć jak się robi różańce. Zakonnicy opracowali specjalne opakowanie a także cały opis pod tytułem „Cudowny lek”, ale z jego treścią musicie się Państwo zapoznać na miejscu.

Corocznie w lipcu w Gminie Węgorzyno odbywa się największa impreza plenerowa pod nazwą: „Lato z Węgorzem”. Jest to trzydniowa zabawa przy wspaniałej muzyce, ciekawych konkursach i wielu atrakcjach. Co roku impreza ta przyciąga do Węgorzyna kilka tysięcy gości, którzy spragnieni są dobrej muzyki, wykonanej przez znane gwiazdy polskiej estrady.
Jeziora pełne ryb przyciągną zapewne wielu wędkarzy a ornitolodzy zauroczą się naszą zielenią i ilością ptaków występujących na naszych terenach. Spragnionych wiedzy historycznej zapraszamy również na szlak grodzisk. Odwiedzając grodziska napotkamy dobrze zachowane kurhany i groby płaskie z epoki brązu. Niewątpliwe ciekawymi atrakcjami są zachowane parki, dworki i pałace oraz groby i cmentarzyska położone niemalże każdej miejscowości naszej Gminy. Czystości jezior i rzek sprawia, że turyści chętnie biwakują, wybierają się na spływy kajakowe i korzystają z kąpieli.