W Gminie Bierzwnik zawrzało od przygotowań do obchodów  „3 Dni na Cysterskim Szlaku”. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 9-11 lipca a patronat honorowy objął Marszałek Województwa  oraz Wojewoda Zachodniopomorski.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich jest jednym ze współorganizatorów tego przedsięwzięcia.  Jak każdego roku planowano, by impreza miała charakter międzynarodowy poprzez udział uczestników z zagranicy. Niestety znaczna część stałych przedstawicieli zza miedzy czuje obawy ze względu na epidemię. Mimo wszystko, w tych dniach, nie zabraknie cysterskiego klimatu. Zagoszczą bowiem przedstawiciele wyrobów klasztornych a w pocysterskich murach odbędzie seminarium naukowe
z udziałem prelegentów z Polski i z zagranicy, które przeniesie uczestników w czasy mnichów.

Dzięki wsparciu archeologów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania oraz działalności Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku, odbędzie się nocne zwiedzanie klasztoru i stanowisk archeologicznych. Zainteresowani historią klasztoru i szlaku cysterskiego, niemal przez cały czas, będą mieli możliwość wizyty w najciekawszych zakątkach obiektu.

W murach świątyni rozbrzmiewać będzie muzyka dawna w wykonaniu zespołów z Drezdenka
i Świeradowa Zdroju. Formacje wokalno-instrumentalne specjalizują się w wykonywaniu muzyki średniowiecza i renesansu w stylowych strojach, z wykorzystaniem kopii epokowych instrumentów takich jak: flety proste, szałamaje, lira korbowa, fidele,  harfa gotycka, cymbały, symphony, dudy, mandora.

Mając  na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców zrezygnowano
z organizacji hucznych koncertów, które gromadziły wielu mieszkańców i turystów, na rzecz innych atrakcji bardziej związanych z kulturą i historią . Po raz pierwszy w Bierzwniku można będzie zobaczyć wioskę wojów piastowskich, która przeniesie mieszkańców w dawne czasy.  W planie są inscenizacje historyczne, warsztaty kulinarne i rękodzielnicze, występy muzyczne, konkursy o tematyce ekologicznej, pokazy z udziałem strażaków. Na turystów będą czekały liczne kramy wystawców
z oryginalnymi produktami z całego kraju.

Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje jakie czekają na turystów w  Bierzwniku. Już od czwartku
8 lipca do rozgrywek szachowych zasiądą gracze z licznych regionów. W niedziele swoje siły zmierzą również wędkarze. Nie zabraknie również występów dzieci i młodzieży, które będą miały szansę się zaprezentować w konkursie piosenki.

Już wkrótce mają się ukazać plakaty ze szczegółowym planem 3 Dni na Cysterskim szlaku.

OSGC zaprasza do Bierzwnika!

 

Fotorelacja/ wspomnienie z Bierzwnika z poprzednich lat.